ФИЛОСОФИЯТА И ПОЕТИКАТА НА ЗЕРО
Да се опише „Зеро“ на нивото на неговия интелектуален мета-разказ е прилично сложен похват, но най-близкото описание на тази супер сложна когнитивна структура, произлязла от този артистичен феномен, е една напълно отворена система на комуникация и креация.
„Зеро“ не беше артистична асоциация от онези, които преди или по време на своето създаване обявяват някакви манифести, като повечето авангардни арт групи в европейското изкуство от периода на модернизма. Нито пък някаква художествена стратегия с точно определени принципи и тактики в творчеството е била характерна за „Зеро“. Просто групата не искаше никакви дефиниции и строго определени курсове, което не означава, че „Зеро“ е имала някакви анархистка идеология.
Въпреки че имахме живи и близки контакти с анархисти, предимно от Германия и Холандия, идеологията на анархизма беше просто една, не толкова интересна идеологическа система за „Зеро“. Не толкова заради спорадичните заговори на революционери методи на анархизма, а поради основния принцип за отхвърляне на насилието в процеса на политическа борба и имплициране на изкуството в нея.
Така „Зеро“ безспорно застава зад деконструкцията на модернистичните идеологии и тяхната революционна страст. „Революцията е свиня, която яде собствените си прасенца“ – през осемдесетте, времето на активността на „Зеро“, илюзионизмът и скрития опортюнизъм на революционните стратегии на 20-ти век, вече бяха напълно passé и техните конструкции се рушаха по цял свят. Виждайки как утопиите на общата революция, започнали още през времето на френското Просвещение, та до Октомврийската революция и всички нейни деривати, които се разпространяват по земното кълбо след края на Втората световна война, се превръщат в антиутопии, в тоталитарни руини, които депресираха мирогледа, „Зеро“ възмутено се дистанцира от всички основни и академични препратки към историята на устройството на човешкото общество, според който и да било идеологически принцип.
Може би най-доброто средство за социален баланс би било безкрайната толерантност към всички ненасилствени концепции за подреждане на всички автентични култури и културни групи. „Животът ще намери своя път по най-финия начин, независимо от всичко. Затова нека не насилваме обществото с илюзорни схеми и фанатични действия.
– Contra la politica, para la metafisica – (Срещу политиката, за метафизиката)
Духовният, философски и поетичен ореол на група „Зеро“ се определя по най-автентичен начин по отношение на родната среда, формирана в културните традиции на юдео-християнската и ислямската цивилизация, каквато е всъщност тази част на Балканите. Този традиционализъм трябва да се разбере в общочовешки контекст.
Настоящата социалистическа система и нейните идеологически сурогати са спорадични опитности на „Зеро“, но групата беше напълно незаинтересована от каквито и да било комунистически, социалистически или социалдемократически теории и естетики.
Всичко това беше болезнена поетика на момента, система от ценности в пълен разпад. „Зеро“ нямаше нищо против, тоталитаризмът да слезе от сцената, но членовете на групата никога не са мислили да го свалят насилствено. Във всеки случай социалистическият тоталитаризъм се рушеше от само себе си и едно много по-адекватно отношение към това явление беше сеира и съжалението. Но това е много наивно отношение, което впоследствие се оказа глупаво илюзорно, като в действителност прозираше цялата истина за разпада, а това беше егоистичният елемент на притежание и власт в главните действащи лица, които от комисари и чиновници в името на масите, се превърнаха в капиталисти в свое име, между другото, заграбвайки обществените богатства. Тук „Зеро“ с възмущение предсказа този толкова банален и толкова безмълвен процес и го представи съответно в някои от своите произведения.
Но всъщност „Зеро“ в никакъв случай не може да се възприема само като локален феномен. В рамките на творческите вдъхновения на „Зеро“ имаше една гигантска култура или колекция от културни и културоложки феномени.
В допълнение към тази духовна среда, която беше основно традиционна, групата „Зеро“ имаше голям интерес към далечните, екзотични култури, тяхната философия, естетика и поетика. От Индия и Китай до Южна Америка, Африка и Австралия.
Интересът към екзотичните култури винаги е бил много жив в полемичния арсенал на групата „Зеро“. В „Галерия 7“ те имаха безкрайни разговори за суфизъм, будизъм, дзен, катехизис, даоизъм, конфуцианство, ламаизъм, шаманизъм, зороастризъм, маздаизъм, джанаизъм, езотеризъм, стоицизъм, манихейство, богомилство, арианство, идеализъм, рационализъм, агностицизъм, атеизъм, солипсизъм, либерализъм, неолиберализъм, нацизъм, комунизъм, анархизъм, национализъм, патриотизъм, прагматизъм, позитивизъм, социализъм, капитализъм, сюрреализъм, екзистенциализъм, експресионизъм, фашизъм, футуризъм, реализъм, модернизъм, постмодернизъм, Символизъм, романтизъм, класицизъм, импресионизъм, колониализъм, тоталитаризъм, протестантство, Американизъм, традиционализъм, мракобесие, сатанизъм, кабализъм, дадаизъм, структурализъм, постструктурализъм, окултизъм, милитаризъм, атомизъм, квантова механика, софизъм, салафизъм, джихадизъм, хуманизъм, католицизъм, православие, психоанализа, контракултура и рокендрол.